Přehled aktualit a novinek na webu27.1.17 Smutné račí objevy v Česku.  Už na dvou místech byli evidováni volně vypuštění nebezpeční raci . Jedná se o raky mramorové (Procambarus fallax f. virginalis), kteří jsou imunní přenašeči račího moru. Jedno místo je v centru Prahy, druhé východně od Bíliny ve výsypce. Doufejme, že tyto ojedinělé výskyty se ve volné krajině nebudou množit a neohrozí tak výskyt původních druhů raků. Více informací na webu v odkazu. (odkaz)
Filo
31.8.14 Česká televize uvedla dokument Račí mor v rámci cyklu Přidej se Hlavní postavou dokumentu je zoolog, specialista na bezobratlé, doc. dr. Zdeněk Ďuriš. Zavede nás na Osoblažsko, k řece Osoblaze a říčce Prudniku, a seznámí nás s evropskou historií moru a raka pruhovaného. Ve filmu jsou také použity ojedinělé podvodní záběry života raků ze Zdeňkova archivu. V českých zemích vždy žily dva druhy evropských raků: rak kamenáč a rak říční. Později k nim přibyl rak bahenní. Všechny tři druhy umírají v nerovném boji s račím morem. Pro zhlédnutí videa použijte odkaz. (odkaz)
Filo
31.8.14 Strážníci nalezli v kontejneru 50 krabů Ve středu večer bylo oznámeno na linku tísňového volání 156, že v ulici Orlická v Praze je v kontejneru na plastový odpad vyhozeno větší množství krabů. Na místo okamžitě vyjela hlídka strážníků z Prahy 3, kteří na místě zjistili, že se jedná o desítky krabů, kterých se někdo zbavil tím, že je vyhodil do kontejneru. Fotografie a celá zpráva je v připojeném odkazu. (odkaz)
Filo 
15.5.12 Krab houslista z mangrovovů ve francouzském cyklu na ČT 2. Třetí část přírodopisném cyklu zavede na břehy tropického moře, kde v bahně pod mangrovovými porosty žije jeden tento druh krabů. Jejich život ovlivňují fáze Měsíce a pobřežní bahno. Díky nim je předivo života v mangrovech tak dokonalé. Krab houslista je v akváriích oblíbeným partnerem při chovu lezce. Pořad bude vysílaný 18. 5. 2012 v 15:30, 20. 5. 2012 v 10:50 a 22. 5. 2012 v 14:05 (web české televize)
Filo
01.2.11  Dosud neznámý rak potvrdil, že pod lampou bývá největší tma. Neočekávaný objev se loni podařil americkým biologům přímo u nich doma. Pod velkými kameny v hlubší vodě odvodňovacího kanálu Shoal Creek (Mělká zátoka) napojeném na řeku Tennessee ve stejnojmenném americkém státě našli nový druh raka, kterého pojmenovali Barbicambarus simmonsi. Více nformací, česky, na webu Objective Source E- Learning. (odkaz)
Filo
09.5.10 Krabi houslisté uzavírají obranné aliance. Krabi houslisté jsou ochotní uzavřít se svými sousedy obrannou alianci a společnými silami zahánět vetřelce – ale jen tehdy, pokud jim to vyhovuje. Překvapivé ale pravdivé informace se zozvíte z webu ČRo Leonardo. (odkaz)
Filo
10.11.09 Díky krevetám prý budeme mít lepší CD a DVD přehrávače. Oči určitého druhu krevet mohou podle vědců z Bristolské univerzity rozlišit až 12 základních barev. Pokud se podaří napodobit jejich mechanismus, mohli bychom se dočkat optických médií s obrovskou kapacitou. Pro celý text použijte odkazy na weby technet.idnes.cz, sciencedaily.com a newstin.cz. (odkaz) a (druhý odkaz) a (další odkaz)
Filo
10.11.09 Výhodný obchod krabů houslistů.  Krabi houslisté (Uca annulipes) uzavřeli oboustranně výhodný obchod, při kterém bezpečný domov směňují za sex. Více informací se nachází na Český rozhlas Leonardo. (odkaz)
Filo 
19.6.09 100 milionů let staré spermie u korýše. Mezinárodnímu týmu se zdařilo identifikovat spermie v těle samice sladkovodní lasturnatky (druh Harbinia micropapillosa) pomocí moderní holotomografiie na bázi rentgenu. Lidská spermie by dle poměru milimetrové lasturnatky musela být 17 metrů dlouhá. Zdroje: scientificblogging.com, bbc.co.uk, idnes.cz, novinky.cz a také fotografie.
Filo
30.9.08 V Australských vodách nalezen nový mořský korýš. Filmer-Sankey popisuje raka jako živočicha velikosti králíka, který umí zpívat. Když se do toho dá, vydává pískavě vrzavý zvuk. Podobá se to zpěvu cvrčků, kteří své písně vyluzují třením zadních nohou. Zatím není jasné, proč rak dělá takový rámus pod vodou. Biologové si myslí, že si tím snaží hájit své teritorium a nebo že svým zpěvem vábí samičky. O ochlupení tohoto raka Filmer-Sankey prohlašuje: „Když se jej dotknete, nemáte pocit, jako když se dotknete tvrdého krunýře, jaký mají ostatní raci a humři. Máte pocit, jako když se dotknete něčeho plstěného“. Jako nový rod popsal tyto raky Dr. Peter Davie, pracovník muzea v Queenslandu. Učinil tak podle dalších tří druhů vyskytujících se ve vodách v okolí ostrovů Western Samoa. Odtud také nese rak svůj název. Pro více informací navštivte osel.cz.
Filo 
07.8.08 Změna psaní inzerátů. Pro enormní množství spamových zpráv je inzerce trvale přesunuta do fóra. (odkaz)
Filo 
30.5.08 Článek o vlivu feromonů na přežití juvenilních raků. Publikování článku z časopisu Akvárium Terárium listopad-prosinec 2007, ročník 50. Článek je ve formě jpg a je doplněn barevnými fotografiemi. Čtěte na stránce Download.
Filo 
14.3.08 ČRo Leonardo: Jak přežít bez klepet? Návod znají langusty, rozsáhlá skupina korýšů, u kterých se tyto \"zbraně\" nevyvinuly. Proč a jak tomu přizpůsobily svůj životní styl? (Přečíst celý článek na ČRO - Leonardo)
Filo
08.3.08 Rak kamenáč, říční a jiní raci anebo račí mor v programu České televize V programu bylo několik pořadů ČT o českých racích. Podívejte se na tato internetové vysílání v archivu. Živé srdce Evropy: Rak kamenáč, Živé srdce Evropy: Rak říční, Živé srdce Evropy: Rak říční "modrý", Planeta Věda: Invaze amerických raků, Přidej se: Račí mor.
Filo
08.2.08 Článek o vlivu feromonů na přežití juvenilních raků Tento článek vyšel Brantovi i v časopisu Akvárium Terárium listopad-prosinec 2007, ročník 50. Například se zde píše že, pokud jsou mláďata se samicí produkující mateřské feromony, nedochází prakticky k žádným kanibalským projevům, nebo že mladí raci nejsou schopni rozlišit svojí biologickou matku. Článek poskytujeme ve formě jpg, a proto ho již brzy hledejte na stránce Download EDIT: Tak článek bude k dispozici začátkem června.
Filo
05.2.08 Fórum o racích, krabech, krevetkách, polokrabech a .... Fórum je členěno na několik sekcí. Například jedna část pojednává všeobecně o racích, další o račím rozmnožování, račích nemocech, zraněních a léčivech. Můžete sdílet své názory a rady ohledně krmení, nebo o racích z Čech, Moravy a Slezska. Totéž platí i o krabech. Přesunul jsem tam také dotazy a odpovědi ze Vzkazníku. Takže se ciťte svobodní k registraci a používání tohoto zbrusu nového fóra.
Filo
05.2.08 Novela zákona  Dnes jsem si přečetl připravovanou novelu zákona 100/2004, v §24 je také pojednání o možném zákazu chovu, pod písmenem e) je navrženo toto:) jde o nepůvodní druhy, jejichž únik do přírody České republiky by mohl způsobit ohrožení geograficky původních druhů v České republice. Jak asi víte, tak raci námi chovaní jsou nepůvodní druhy a mnozí jsou schopni i u nás ve volné přírodě žít a množit se. Tímto zákonem by náš koníček skončil. Proto Vás prosím ,připojte se k petici na stránkách ifauna( diskuse na teraristice).
Rak 
31.1.08 Odkaz na kvalitní stránky Dr. Edgertona. Přibyla další adresa v odkazech. Je to stránka Dr. Edgertona o račích nemocech, včetně fotek. Titulek je Crayfish disease (Brett F. Edgerton). Dost dobrý a v anglickém jazyce. (odkaz)
Brant
30.1.08 Knížka Chováme sladkovodní raky  Konečně vyšla dlouho připravovaná publikace Chováme sladkovodní raky. Je dělená na tři hlavní části - obecná (zařazení raků do systému, jejich původ a rozšíření, morfologie, nemoci), praktická (chov a odchov) a speciální (popis více jak 70ti druhů). Knížka obsahuje více jak dvě stovky barevných fotografií a perokreseb. Vydala Grada, 128 stran, cena 349,- Kč. (odkaz)
Brant 
03.1.08 Přidávám několik českých raků Konkrétněji raka kamenáče, raka signálního a raka bahenního. Všichni raci mají také fotografie. A to z veřejných zdrojů. (naturfoto.cz, commons.wikimedia.org) U raka říčního jsou nyní správné fotografie.
Filo 
19.12.07 Pořad  Na této stránce ČT je vysílání z 4.11. které se zabývá americkými raky. (odkaz)
Rak
13.12.07 Další přispěvatel, Jirka \"Brant\" Patoka, a jeho tvorba. Vítám mezi námi dalšího přispěvatele a jeho račí mor. Račí mor zpracoval Jirka \"Brant\" Patoka a nachází se v Radách. Dále poskytnul Systematické zařazení raků a je také v Radách. Jirkovi v lednu vydává nakladatelstí Grada knížku Chováme sladkovodní raky, bude mít 128 stran a je celobarevná, cena 349 Kč. Je to teprve druhá kniha v českém jazyce, která se věnuje chovu raků.
Filo
01.12.07 Studie českých vědců přichází se šokujícím zjištěním.  Podle Vl. Kořena raci v českých potocích a řekách mění pohlaví. Konkrétně račí samci se mění na samice. Podle českých vědců je to vážný problém. Změnu pohlaví přitom zaznamenali i u jiných druhů živočichů. Čeští raci se tak zařadili mezi florické krokodýly nebo ryby u velkých evropských měst. U všech totiž změny pohlaví vědci už zaznamenali. První odkaz míří na říjnové vysílán ČT a druhý na forum UK. Toto forum obsahuje více informací. (odkaz) a (druhý odkaz)
Filo 
27.11.07 Přidány Inzeráty s časovou vymezeností a barevným rozlišením. Můžete se nechat kontaktovat pomocí telefonu, ICQ nebo emailu. Po transakci nikdy nemusíte mazat inzerát, neboť každý měsíc nebo každé pondělí mu vyprší platnost a smaže se sám. Jednotlivé druhy inzerátů jsou značeny v příjemných modrých barvách. Byly zde také přesunuty inzeráty ze vzkazníku.
Filo
26.11.07 Zpráva o novém domovu raků říčních od Českého rozhlasu 7. Vydáno 24.11.2007. V ramenech řeky Moravy našlo nový domov 25 raků říčních. Skončil tak šestiletý projekt, kdy se olomoucká radnice snažila vrátit tohoto kriticky ohroženého raka do původních lokalit na Olomoucku. Už se raci v řece zabydleli, to je otázka pro Blanku Mazalovou. ,,Počty raků říčních se tu během šesti let úspěšně stabilizovaly a v příštích třech letech už bude olomoucká radnice se zoology pouze pomocí takových speciálních košů z Finska kontrolovat, jak se raci na nových místech usadili a jestli se rozmnožují. Dnes jsme se dívali, jak zoolog Miloš Holzer vypouštěl poslední dvě desítky takových dospělých ráčků zhruba deseticentimetrových do vody. Celkem jich tu během šesti let opatrně vrátil do přírody na Olomoucku neuvěřitelných 3200. Zkrátka vzácný rak říční už se nám tu na Olomoucku dobře zabydlel. Má tu kvalitní potravu, čistou vodu a také dostatek úkrytů.,,Zdá se tedy, že má rak říční už v návratu do přírody vyhráno. ,,S určitou výhradou. Rak říční ještě s rakem kamenáčem i nadále patří k ohroženým druhům zákonem chráněným. Velké nebezpečí teď pro ně znamenají jiné druhy raků. Je to rak pruhovaný a signální, kteří pocházejí z Ameriky. Ti se sem dostali hlavně díky gurmánům, kteří si pochutnávají na jejich mase. Tito raci se dostali také k nám do volné přírody a vytlačují naše původní druhy. Přenášejí totiž na ně račí mor. Naštěstí na Moravě se tito nepůvodní raci zatím neobjevují.,, (odkaz)
Filo 
19.11.07 Loskuták na TV Nova. Ve včerejším vysílání Loskutáku na Nově byla reportáž o chovu raků. Pan Beneš tam hovořil o chovu raků v našich podmínkách, ale bohužel nezmínil, o jaký druh raka se jednalo v ukázce (možná to nebylo jeho vinou, ale střihem reportáže). Tak mi dovolte, abych to doplnil - jednalo se o Procambarus fallax. Kdo by tuto reportáž chtěl vidět, tak je na stránkách TV Novy. Kéž by bylo více takových reportáží o chovu těchto tvorů v našich nádržích. (odkaz)
Rak
12.11.07 Další fotografie různých barevných variant raka červeného. U Pr. Clarkii přibyly fotky bílé varianty, modré formy, modré formy, modré formy křížené s albínem, křížence divoké a bílé formy a nakonec bílá varianta. Fotografie poskytnul P. Difko. (odkaz)
Filo
07.11.07 Černobílé školní video z roku 1928(!). Zde vidíte sestříhanou část němého filmu pro školy. V odkaze je celé 33MB video nazvané Day at the River (Den u řeky).

(odkaz)
Filo
05.11.07 Kompletně přepracovaný Atlas raků! Sekce Atlas je nyní členěna na Český a na Latinský seznam raků, (řazeno abecedně) dále zde přibyla část Poznej svého raka podle obrázku, kde se lze přímo z fotodatabáze přejít na stránku vybraného raka. Další novinkou je schovaná fotogalerie, která se po rozkliknutí vysune. Klikací fotoaparát je zároveň indikátorem - intenzita barvy ukazuje, zda galerie obsahuje fotografie.
Filo
02.11.07 Fotografie a vyhledávací stránka s ERROR 404. Přibyly fotky u raka Procambarus Alleni a možnost vyhledávat na tomto račím webu. Pro vyhledávní je odkaz v patičce.
Filo
30.10.07 Dva nové přírůstky raků v Atlase včetně fotografií. Tentorká se jedná o druhy vyskytující se v přírodě ČR. Původním druhem je rak říční a nepůvodním je rak pruhovaný, jež pochází ze severovýchodu USA. (odkaz) a (druhý odkaz)
Filo
22.10.07 Nový odkaz na knihu od T. H. Huxleye.  Kniha má 82 ilustrací, je z roku 1879. V prvním odkaze je titulní strana, druhý odkaz vede na seznam velmi kvalitních obrázků. (odkaz) a (druhý odkaz)
Filo
20.10.07 Seznam rad byl rozšířen o fotografie k anatomii raka z pitvy. Od dnešního dne je v sekci rady odkaz na stránku obsahující deset fotografií z pitvy raka pruhovaného (Orconectes Limosus, syn. Cambarus Affinis). Jedná se samce i o samici. Všechny orgány jsou ale jen s anglickým popisem. Najetím kurzoru na miniaturu fotografie se po načtení změní/zobrazí velký obrázek i s popisem. (odkaz)
Filo
17.9.07 Přibyl další článek v sekci \"Rady\". Jedná se o všeobecný popis rozmnožování raků s přiloženým obrázkem páření dvou jedinců. V případě že vlastníte zajímavé fotografie raků, teď nemám namysli jen pářící se, můžete nám je zaslat na e-mailovou adresu raci@email.cz a my je zde rádi zveřejníme. Také přibylo několik dalších odkazů v sekci \"Odkazy\".
Filo
16.9.07 Aktualita o aktualitách, novinkách a novotách. Jistě jste si všimli, že trochu změnila úvodní strana. To co právě teď čtete je druhá aktualta. Jak běžel čas, vznikla potřeba nějakým způsobem oživit celý web raci.kvalitne.cz a zárove�� pohodlně poskytovat novinky a atuality z dění ve světě raků. Další novinkou je položka Download. Zde si v dohledné době můžte stáhnout zajímavé dokumenty, např. PDF, JPG nebo PPT. Chodí sem stále více lidí a to nás těší. Pokud máte zájem o propagaci těchto stránek, můžete použít náš nový baner (odkaz je dále v aktualitě). (odkaz)
Filo
15.9.07 Raci říční volně v prodeji v ČR. Obchodnímu řetězci Makru hrozí až milionová pokuta, za to že nabízí ve svých pobočkách v Praze, Brně a Olomouci živé raky říční (astacus astacus). V Brně byli raci k mání již v květnu. Od té doby raky \"běžní spotřebitelé\" kupovali do svých jezírek a akvárií nebo je volně vypouštěli do řek a potoků. Česká inspekce životního prostředí už prodej zakázala a tak u raků visí nápis: \"Dekorace\". Jako první o prodeji informovala Česká televize. (odkaz)
Filo

 © Raci.kvalitne.cz | email | přihlásit se | hledat | 0.001 s.


náhodně generovaná reklama